Search
Close this search box.

Zobacz również:

Energia z atomu. Nie zamykajcie sprawnych elektrowni jądrowych!

misie Philippsburg 288 x 192FOTA4Climate jedzie do Niemiec, by domagać się wprowadzenia przez UE zakazu zamykania sprawnych elektrowni jądrowych!

29 grudnia w miejscowości Philippsburg w Badenii Wirtembergii (25 km na północ od Karlsruhe) polscy aktywiści ekologiczni z FOTA4Climate w towarzystwie „atomowych misiów polarnych” – symboli atomu przyjaznego dla środowiska, będą protestować przeciwko zamykaniu sprawnie działającej elektrowni jądrowej w tej miejscowości. Bezprecedensowa akcja polskich aktywistów ma zwrócić uwagę na szkodliwe dla klimatu konsekwencje tej decyzji oraz konieczność podejmowania pragmatycznych działań ponad narodowymi czy politycznymi ambicjami.

Atom redukuje emisje gazów cieplarnianych

Atom jest stabilną, bezpieczną i ekologiczną alternatywą. Razem ze źródłami odnawialnymi pomaga szybciej zredukować emisje CO2. Z punktu widzenia pogłębiających się zmian klimatu, zamykanie elektrowni atomowych jest krokiem ku katastrofie.

 

misie Ratuj Klimat 750 x 500

– Elektrownie atomowe są najlepszym niskoemisyjnym źródłem energii potrzebnej do funkcjonowania społeczeństw. Tak długo jak spalany jest węgiel i gaz, atom musi pracować, aby ograniczać emisje CO2. Takie jest stanowisko wielu naukowców, ekologów i aktywistów. Zamykanie sprawnych elektrowni jądrowych to strzał w stopę ludzkości, jest to sprzeczne z zaleceniami naukowców z IPCC – mówi Adam Błażowski, jeden z założycieli organizacji FOTA4Climate.

Jak wszystkie duńskie wiatraki

Elektrownia w Philippsburgu produkuje rocznie tyle niskoemisyjnej energii, co prawie wszystkie wiatraki Danii. Jej zamknięcie z punktu widzenia sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się, oznacza dalsze pogłębianie się kryzysu klimatycznego. Zdajemy sobie sprawę, że – jak każdy kraj – Niemcy mają suwerenne prawo decydowania o swoim miksie energetycznym. Jednak ziemska atmosfera jest dobrem wspólnym, dodatkowe emisje CO2 szkodzą nam wszystkim, a wyłączenie atomu powoduje ich zwiększenie i np. przyśpiesza topnienie Arktyki. Dlatego zdecydowaliśmy się wyrazić nasz stanowczy protest na miejscu – mówi pomysłodawca Adam Błażowski z FOTA4Climate.
Rozpoczęcie demonstracji planowane jest na godz. 14:00 w dniu 29 grudnia 2019 r. Protest jest legalny. Będą w nim uczestniczyć także ekologiczne organizacje m.in. z Niemiec, Szwajcarii i Francji.

Czym jest FOTA4Climate?

FOTA4Climate to inicjatywa społeczna promująca pragmatyczną ekologię opartą na nauce. W skład tego ruchu wchodzą naukowcy i aktywiści, a FOTA4Climate współpracuje ściśle z wieloma organizacjami ekologicznymi. W tym roku FOTA4Climate skierowała list do rządu Niemiec podpisany przez naukowców, intelektualistów i aktywistów ekologicznych z prośbą o niezamykanie sprawnie funkcjonujących elektrowni atomowych. (link do listu: http://fota4climate.org/2019/03/10/list-otwarty-w-sprawie-energetyki-jadrowej-w-niemczech/ ) Jej happeningi mają specyficzną formę: zawsze uczestniczą w niej „atomowe misie” – symbole atomu przyjaznego dla środowiska i topniejącej Arktyki.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. materiały prasowe

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

Ekorynek TV