Search
Close this search box.

Zobacz również:

Ekologiczny krok w 2020 rok – Volkswagen ID.3, pierwszy pojazd seryjny o neutralnej emisji dwutlenku węgla.

IDOdkąd pojawiły się  na rynku samochody elektryczne często zadawane jest pytanie, czy faktycznie są ekologiczne i wolne od emisji CO2. Co prawda nie emitują spalin podczas jazdy, ale już na etapie ich produkcji wytwarzane są  szkodliwe substancje, które zanieczyszczają środowisko. Według Volkswagena jego fabryka w Zwickau, która zajmuje się produkcją baterii i komponentów, produkcją nadwozi, malowaniem i montażem, wykorzystuje wyłącznie naturalnie wytwarzaną energię, głównie dzięki elektrowni wodnej. Niemcy producenci wspominają również,  że część elementów pozyskiwana jest z recyklingu. Wygląda na to, że opisywany model jest praktycznie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Należy również dodać , że model ID.3 stał się symbolem przełomowych   zmian w  Volkswagenie . Zaledwie kilka lat po skandalu Dieselgate,  niemiecki producent samochodów wymyślił i wprowadził na rynek obiecujący samochód elektryczny, który nie tylko jest ekologiczny i wygląda dobrze, ale także oferuje obszerny pakiet nowoczesnych technologii.

Konkurent dla Nissana, Tesli i Chevroleta

Volkswagen ID.3 2020 to całkowicie elektryczny kompaktowy hatchback, oparty na nowej platformie MEB, która, zdaniem wielu ekspertów, w przyszłości będzie stanowić podstawę dla wielu pojazdów elektrycznych. Wielkością podobny do Volkswagena Golfa, konkurent dla modeli takich jak Nissan Leaf, Chevrolet Bolt i Tesla Model 3. Auto ma  futurystyczny, opływowy kształt,  rewolucyjne wnętrze wykorzystujące koncepcje Open Space, oferuje więcej miejsca niż jakikolwiek inny pojazd w swojej kategorii i wyznacza nowe standardy w klasie kompaktowej.

Volkswagen ID.3 jest dostępny z trzema układami napędowymi. Podstawowy wariant  o pojemności  baterii 45 kW umożliwia zasięg  do 330 kilometrów (zgodnie z WLTP – nowa norma w Unii Europejskiej mówiąca o ekonomii jazdy i emisji CO2 ). Kolejny wariant to model z baterią  o pojemności 58 kW, który umożliwia osiągnięcie dystansu  420 km na jednym ładowaniu. Największy odcinek, nawet 550 kilometrów, pokonamy modelem wyposażonym w akumulator  ( 77 kW ). Funkcja szybkiego ładowania umożliwia naładowanie ID.3 w ciągu 30 minut do poziomu pozwalającego na przejechanie ok. 290 km.

Oprócz całkowicie na nowo zaprojektowanego  wyświetlacza w kokpicie, posiada centralnie usytuowany, dziesięciocalowy wyświetlacz dotykowy dostarcza kierowcom wszystkich kluczowych informacji. Wszystkie elementy sterujące,  w tym elementy na elektrycznie regulowanej wielofunkcyjnej kierownicy ,są obsługiwane za pomocą funkcji dotykowych.

Nowatorskie rozwiązania sprawiły , że samochód zachowuje się bardzo dynamicznie, ponieważ baterie są zintegrowane z podwoziem przez co środek ciężkości przesuwa się znacznie niżej. To wpływa na bardzo pozytywną ocenę jazdy. Warto też wspomnieć, że jest to pierwszy model z nowym logo Volkswagena.

Rozpoczyna się nowa era elektromobilności

ID.3 to wszechstronny model, który nadaje się do codziennego użytku. Jest kompaktowy, ponieważ oferuje zwrotność małego samochodu z wewnętrzną przestrzenią pojazdu średniej klasy. Łączy w sobie ekscytujący design z innowacyjną technologią i znaczącym asortymentem„, podkreśla Silke Bagschik, kierownik działu sprzedaży i marketingu w iD.

Zaprojektowany z myślą o elektryzującej przyszłości, wprowadza nowy poziom jakości projektowej do kategorii pojazdów kompaktowych. „Dzięki ID.3 Volkswagen spokojnie i pewnie zmierza w przyszłość„, wyjaśnia Klaus Bischoff, szef projektu marki Volkswagen, ponadto podkreśla: „Naturalny styl i absolutnie intuicyjne wrażenia z jazdy pokazują nowy, „elektryczny” sposób myślenia”.

ID.3 firmy Volkswagen otwiera nową erę mobilności przyjaznej dla środowiska. Charakteryzuje się neutralnością emisji dwutlenku węgla, imponującą dynamiką jazdy charakterystyczną dla samochodów elektrycznych oraz pełną łącznością z kierowcą.

Jacek Król

 

Ekorynek TV