Search
Close this search box.

Zobacz również:

Ekologiczne paliwo XXI wieku

Gaz ziemny to paliwo uniwersalne. Do gotowania posiłków, ogrzewania mieszkania czy jako paliwo w samochodach. Zasila duże zakłady przemysłowe. Jednocześnie jest przyjazny dla środowiska i może pomóc rozwiązać problem smogu.

O smogu mówi się coraz częściej – w prasie, na forach dyskusyjnych, przy rodzinnym stole. Słusznie, bo problem złej jakości powietrza to ogromne wyzwanie, a stawką jest nasze zdrowie. Głównym źródłem zanieczyszczeń są stare kotły grzewcze zasilane kiepskiej jakości węglem czy wręcz odpadami. Swoje dokłada również transport – przede wszystkim auta ciężarowe i osobowe z silnikami benzynowymi lub na olej napędowy. Negatywny wpływ transportu i ogrzewania na jakość powietrza w Polsce można jednak łatwo ograniczyć. Wystarczy zwiększyć wykorzystanie gazu ziemnego.

Błękitne paliwo

Gaz ziemny, określany też błękitnym paliwem, jest jednym z najbardziej uniwersalnych źródeł energii, znajdującym zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w gospodarstwach domowych czy transporcie. Znaczenie tego surowca w światowej gospodarce stale rośnie. Do tego stopnia, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może on odebrać ropie naftowej tytuł głównego nośnika energii.

To najbardziej ekologiczne paliwo kopalne. Podczas spalania nie emituje pyłu i dwutlenku siarki, nie powoduje też powstawania odpadów zanieczyszczających środowisko, takich jak popiół, żużel czy sadza. Stosowanie gazu ziemnego zapewnia także ekonomiczne korzyści jego konsumentom. Dlatego surowiec ten nazywany jest paliwem XXI wieku.

gaz eko

Ogrzewa domy i mieszkania

Gaz ziemny kojarzy się nam zazwyczaj z palnikami na kuchenkach i gotowaniem, jednak to nie jest jego jedyne zastosowanie. Przede wszystkim surowiec ten może być wykorzystany do ogrzewania budynków, a także do zasilania klimatyzacji czy jako alternatywa dla węgla i drewna w kominkach.

To zdecydowanie jedno z najwygodniejszych rozwiązań do ogrzewania domów i mieszkań. Gaz jest dostarczany poprzez sieć gazociągów prosto do domów, nie trzeba go więc dowozić czy składować. Jego użytkownicy nie muszą również martwić się o utylizowanie popiołów. Stosowanie gazu ziemnego oznacza więc nie tylko korzyści dla środowiska, ale komfort i oszczędność czasu i miejsca.

Świadomość Polaków na temat szkodliwych skutków smogu rośnie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wymianę swoich starych pieców na gazowe. Osoby, które decydują się na zmianę systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny, mogą często liczyć na wsparcie finansowe instytucji państwowych czy samorządowych.

Nowoczesne piece gazowe są bardzo wydajne i łatwe w codziennym użytkowaniu – praktycznie nie wymagają obsługi. Sprawność najnowszych kotłów do spalania gazu ziemnego wynosi ok. 90 proc., a kondensacyjnych – do 100 proc., co oznacza, że pracują one praktycznie bez strat energii. Zapewniają komfort w ciepłym mieszkaniu i łatwość utrzymania stałej temperatury.

Gaz napędza miasta

Gaz ziemny stanowi alternatywę dla innych paliw napędowych, takich jak benzyna, olej napędowy i LPG. Ze względu na swoje właściwości ekologiczne może znacznie ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko.

W transporcie gaz ziemny występuje w dwóch formach – LNG i CNG. LNG (Liquefied Natural Gas), czyli skroplony gaz ziemny, ma tę zaletę, że podczas procesu skraplania jest on dodatkowo oczyszczany, dzięki czemu staje się wyjątkowo czystym paliwem.

Ekologicznym rozwiązaniem dla transportu jest także CNG (Compressed Natural Gas), czyli sprężony gaz ziemny. Stosowany jest praktycznie od początku motoryzacji, jednak ostatnio staje się coraz popularniejszy, szczególnie w transporcie publicznym. Coraz więcej miast decyduje się na wykorzystywanie autobusów napędzanych właśnie tym paliwem. W 2017 roku przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Rzeszowie, Sanoku, Tarnowie i Tychach podpisały umowę z PGNiG na dostawy ekologicznego gazu sprężonego dla swoich autobusów. Dzięki temu znacznie zmaleje udział transportu w powstawaniu smogu w tych miastach.

Zasila przemysł

Gaz ziemny coraz częściej stosowany jest także przez przedsiębiorstwa, które przywiązują wagę do zrównoważonego rozwoju. Surowiec ten zyskuje na popularności w przemyśle także w związku z obowiązującymi limitami na emisję zanieczyszczeń i karami za ich przekroczenie. Wykorzystywanie gazu ziemnego jako ekologicznego paliwa pozwala firmom spełnić wymogi wynikające z przepisów i jednocześnie budować wizerunek organizacji odpowiedzialnej społecznie.

Błękitne paliwo pozwala także na znaczne obniżenie kosztów. Nowoczesne urządzenia gazowe umożliwiają łatwą regulację i automatyzację procesu spalania, co pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności energetycznej oraz równomiernych parametrów spalania.

Przedsiębiorstwa produkcyjne często zużywają bardzo dużo energii. Wytwarzanie jej z nieekologicznych paliw może mieć negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na zdrowie pracowników. To kolejny argument za tym, aby zastąpić je czystym gazem ziemnym.

Wszechstronny i ekologiczny

Wykorzystujemy gaz ziemny w wielu dziedzinach naszego życia. W każdej wnosi on dodatkowe korzyści dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Gaz ziemny oznacza oszczędności, pewność i komfort użytkowania. Nic więc dziwnego, że staje się coraz popularniejszy i może zyskać miano najważniejszego paliwa tego stulecia.

Ekorynek TV