Search
Close this search box.

Zobacz również:

Eko architektura. Złota 44 w stolicy pokazuje, że luksus da się pogodzić ze zrównoważonym budownictwem

złota 44 288 x 192Prawdziwą perłą zielonej architektury jest Złota 44, która stała się nie tylko ikoną Warszawy, ale również apartamentowcem z jedną z najbardziej ekologicznych fasad w Polsce. Wieża Libeskinda, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, dba nie tylko o swoich mieszkańców, ale również o środowisko.

Troska o środowisko naturalne łączy ludzi na całym świecie. Trend życia eko ma coraz szersze zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Wybierając nowe lokum, Polacy coraz częściej zwracają uwagę na jakość materiałów i rozwiązań zgodnych z ekologicznym duchem. Dlatego też i deweloperzy skłaniają się ku tej idei.

Zrównoważone budownictwo nie wyklucza luksusu

Twórcy najwyższego apartamentowca w Unii Europejskiej, Złotej 44, dali przykład na to, jak połączyć luksus z wymogami zrównoważonego budownictwa, a także coraz modniejszym stylem życia eko. Już na etapie założeń projektu, jego twórca Daniel Libeskind podkreślał, że wizje architektoniczne nie mogą pozostawać obojętnymi na zanieczyszczenie środowiska.
Dlatego fasada wieży składa się z blisko 3,5 tys. elementów, które zostały wcześniej przygotowane w specjalistycznym warsztacie. Ta nietypowa dla budownictwa mieszkaniowego technika produkcji i montażu, gwarantuje zwiększoną trwałość i odporność elewacji na działanie czynników zewnętrznych. Złota 44 to pierwszy w Polsce wysokościowiec, którego fasada pomyślnie przeszła cały proces testowania pod tym kątem.
– Działaliśmy zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa projektując Złotą 44, która jest pierwszym budynkiem w Polsce z fasadą wykonaną w technologii trójszybowej – Triple Glass Unit. Jej główną zaletą jest zapobieganie utracie ciepła z wnętrza budynku. Dodatkowo, specjalna powłoka kontroli słonecznej, dostosowująca się do aktualnego stanu pogody, ogranicza nadmierną ilość promieni słonecznych przedostających się do pomieszczeń. Dzięki temu nie dochodzi do zbytniego nagrzewania się. Pozwala to obniżyć koszty i zużycie energii, aż o 20 proc., co z kolei przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery – podkreśla Rafał Szczepański, Wiceprezes Zarządu BBI Development S.A.

Własna stacja uzdatniania wody

Istotnym obszarem zainteresowania inwestorów przy współpracy z technologami była także kwestia jakości wody. Dlatego w Złotej 44 stworzono własną stację uzdatniania wody, wyposażoną w specjalne filtry.
Dzięki niej mieszkańcy apartamentowca mogą wyeliminować zaopatrywanie się w tradycyjne plastikowe butelki z wodą pitną. Przyczyniają się tym samym do redukcji tego typu odpadów i mogą zgodnie z zapotrzebowaniem korzystać bezpośrednio z zasobów zlokalizowanych na terenie budynku. Warto dodać, że powietrze w apartamentach jest filtrowane, co pozwala na ograniczenie używania tak popularnych obecnie oczyszczaczy powietrza.

Parking dla rowerów, stacja dla e-aut

Architekci Złotej 44 pomyśleli również o zrównoważonym transporcie, który jest integralną częścią ekologicznego stylu życia. Również w tym aspekcie rezydenci mogą liczyć na szereg udogodnień.
Przyczyniając się do ograniczania problemu zanieczyszczenia powietrza, do użytku mieszkańców apartamentowca został przeznaczony m.in. parking rowerowy oraz wolnostojąca stacja z modułem ładowania samochodów elektrycznych Smart Station 2×22 kW. Umożliwia ona ładowanie dwóch samochodów jednocześnie.
Tego typu rozwiązania pozwalają mieszkańcom apartamentowca żyć w zgodzie z naturą i korzystać z ekologicznych technologii nawet w centrum miasta. Innym aspektem, który został wzięty pod uwagę i wprowadzony zarówno dla wygody mieszkańców Złotej 44, jak i promocji działań proekologicznych jest dostęp do zsypów na odpady z nowoczesnym systemem sortowania.
Na Złotej 44 żyje się nie tylko luksusowo, ale i ekologicznie. Śmiało można powiedzieć, że to najzdrowszy budynek w Polsce.

JACEK SZCZĘSNY

Fot. materiały prasowe

 

Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

 

 

Ekorynek TV