Search
Close this search box.

Zobacz również:

COP25 Madryt. Interesy narodowe blokują kompromis w sprawie ochrony klimatu

 

cop madrid 288 x 192Podczas piątkowych rozmów ( 06.12. ) na Szczycie Klimatycznym w Madrycie nie osiągnięto porozumienia w sprawie terminów realizacji postanowień dotyczących ochrony klimatu. Próba dostosowania globalnej strategii klimatycznej do krajowych planów zakończyła się fiaskiem. Nie udało się osiągnąć konsensusu. Interes narodowy, co w sumie nie dziwi, jest priorytetem dla wielu krajów. Dało się zauważyć, że dla niektórych odwlekanie decyzji co do dat wprowadzania w życie postanowień paryskich jest najważniejsze.

Cztery lata temu podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu zawarto wiążąco prawnie porozumienie w sprawie klimatu, co ważne, jednomyślnie. Dokument podpisało wówczas 195 państw. Od tego czasu trwają rozmowy , które mają za zadanie skonkretyzować eko – działania, ale jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach.

Redukcje emisji niezbędne od zaraz

Raport ONZ wskazuje, że aby osiągnąć konieczne redukcje emisji w 2020 r. potrzebne jest dramatyczne – nawet pięciokrotne – wzmocnienie wkładów ustalonych na poziomie krajowym wszystkich uczestników porozumienia paryskiego. Warto przypomnieć, ze kraje G20 łącznie odpowiadają za 78% wszystkich emisji, ale 7 z nich nie ma jeszcze strategii mających na celu osiągnięcie obecnych zobowiązań ani strategii klimatyczno-energetycznych (!)

Szczyt potrwa do 13.12, uczestnicy i obserwatorzy mają jednak nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis.

JACEK SZCZĘSNY

Fot. materiały prasowe

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

Ekorynek TV