Zobacz również:

Axpo i MOSOLF zbudują jedną z największych w Europie instalacji PV nad parkingami

Axpo Mosolf Vatry bei Paris

Na terenie fabryki MOSOLF w Niemczech powstanie nowoczesny system zadaszenia parkingu z wbudowaną instalacją fotowoltaiczną. Jest to jeden z największych tego typu projektów w Europie, o powierzchni 109 tys. metrów kwadratowych – co odpowiada 15 boiskom piłkarskim. Instalacja ma generować ponad 26 700 MWh zielonej energii rocznie. 

Axpo oraz Grupa MOSOLF, jeden z wiodących dostawców usług systemowych dla przemysłu motoryzacyjnego, połączyły siły, aby zrealizować projekt zadaszeń parkingowych wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Nowoczesny system fotowoltaiczny o powierzchni 109 000 m2 będzie składał się z ponad 54 000 modułów słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej do 24 MWp. Projekt zostanie zrealizowany na terenie zakładu MOSOLF w Kippenheim, w południowych Niemczech.

Po uruchomieniu instalacja będzie generować ponad 26 700 MWh zielonej energii rocznie – wystarczająco, aby zasilić około 6 500 gospodarstw domowych. Ponad 85% wyprodukowanej energii zostanie wprowadzone do krajowej sieci elektroenergetycznej. Część instalacji o mocy 3 MWp będzie wykorzystywana na potrzeby własne przedsiębiorstwa.

Działania na rzecz klimatu i dodatkowe korzyści praktyczne w jednym

Poza wartością środowiskową, projekt przynosi również wymierne korzyści funkcjonalne. Zadaszenie zapewni niezawodną ochronę dla tysięcy zaparkowanych na miejscu pojazdów, chroniąc je przed słońcem, deszczem i gradem, co znacząco ograniczy szkody i związane z nimi koszty napraw. Lepsze warunki zyskają także sami pracownicy zakładu MOSOLF.

Projekt w Kippenheim jest częścią strategii wzrostu Axpo na europejskim rynku energii słonecznej i podkreśla zaangażowanie firmy we wspieranie przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Budowę elektrowni słonecznych Grupa Axpo prowadzi także w Polsce.

Instalowanie paneli fotowoltaicznych na zadaszeniach parkingów to świetny sposób na dodatkowe wykorzystanie przestrzeni. Takich projektów Axpo realizuje coraz więcej. Budowane przez nas elektrownie słoneczne często pojawiają się na terenach poprzemysłowych, które przestały pełnić swoją pierwotną funkcję i w najbliższych latach z różnych względów nie będą mogły być użytkowane. Panele montujemy na nieczynnych lotniskach czy miejscach dawnych żwirowni i wysypisk śmieci. Ciekawym przykładem wykorzystania miejsca, które Axpo zrealizowało w 2023 r., jest zainstalowanie elektrowni słonecznej w talerzu nieużywanej już anteny satelitarnej w Leuk w Alpach – mówi Alicja Piątek, dyrektorka rozwoju projektów fotowoltaicznych Axpo w Polsce.

EiR

Ekorynek TV