Search
Close this search box.

Zobacz również:

Antysmogowa Energ(i)a

Walka ze smogiem trwa. Rywal nie ma skrupułów, dlatego Energa od lat chroni środowisko i płuca Polaków. Właśnie uruchomiła program „Oddycham z energią”  oraz internetowy serwis antysmogowy.  Program „Oddycham z energią” to kolejna inicjatywa najbardziej „zielonego” wytwórcy energii, spośród największych grup energetycznych w kraju.

Odnawialne źródła

Grupa Energa wyróżnia się wiodącą pozycją w zakresie produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Aż 38 proc. prądu wytwarzanego przez Energę pochodzi z odnawialnych źródeł energii, w tym z wiatru, wody lub energii słonecznej. To największy odsetek wśród polskich grup energetycznych. Energa zarządza 46 elektrowniami wodnymi, 5 farmami wiatrowymi oraz 2 fotowoltaicznymi. Przeznacza też miliony złotych rocznie na inwestycje w obszarze ochrony środowiska.

Elektromobilność

Od blisko 5 lat Grupa Energa angażuje się w rozwój polskiej elektromobilności w ramach różnych obszarów działalności. W październiku 2016 roku wraz z trzema innymi firmami energetycznymi powołała spółkę ElectroMobility Poland S.A., której zadaniem jest opracowanie koncepcji samochodu elektrycznego. Na przełomie roku powołano w Grupie Program budowy publicznie dostępnej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w większych ośrodkach miejskich znajdujących się w obszarze własnej sieci dystrybucyjnej. Program ten jest kontynuacją wcześniejszych działań podejmowanych na terenie Trójmiasta, gdzie zbudowano pilotażową sieć siedmiu publicznie dostępnych punktów ładowania. Energa rozpoczęła prototypowanie nowych produktów eMobility i wdrażanie nowych modeli biznesowych. Poza usługą ładowania samochodów elektrycznych (udostępnianą nieodpłatnie), w zakresie elektromobilności współpracuje również z jednostkami samorządu terytorialnego w obszarze opracowania, wdrożenia i realizacji programu elektromobilności. Jesienią ubiegłego roku Grupa wprowadziła podobne usługi dla klientów biznesowych. Dzięki ofercie EnerGO! przedsiębiorstwa mogą mieć do dyspozycji własne terminale ładowania pojazdów elektrycznych.

Niskoemisyjne ogrzewanie

Główną przyczyną powstawania smogu w Polsce jest nieekologiczne, indywidualne ogrzewanie budynków. Nieefektywne piece, nieocieplone domy, paliwa opałowe najgorszej jakości i niskie kominy bez wbudowanych filtrów to najwięksi wrogowie czystego powietrza. Dlatego Energa postanowiła stworzyć m.in. usługi mające ułatwić Polakom korzystanie z elektrycznego ogrzewania. Pierwszym z nich jest wprowadzona z początkiem nowego roku oferta antysmogowa „Noc pełna energii” oraz jej rozszerzona wersja z opieką fachowców, tj. elektryka, technika urządzeń gazowych i grzewczych, hydraulika, dekarza, szklarza, ślusarza, serwisanta. Na naprawę domowych awarii sprzedawca energii z Gdańska przeznacza nawet 1400 złotych rocznie, gwarantując jednocześnie 2 lata bez zmian cen prądu. 

Osoby, które zdecydują się na wybór nowej oferty, mogą liczyć na znaczną obniżkę ceny prądu i opłaty dystrybucyjnej między godziną 22.00 a 6.00. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ogrzewania opartego na ekologicznych piecach akumulacyjnych, które pracują przez kilka godzin w ciągu doby, uwalniając ciepło przez cały dzień. Klienci, którzy będą ładowali je w nocy, mogą liczyć na znaczne oszczędności. Po wprowadzeniu taryfy antysmogowej przyszedł czas na kompleksowe oferty niwelujące problem zanieczyszczeń powietrza pyłami i spalinami pochodzącymi z ogrzewania. Energa do swojej oferty dołączyła audyt energetyczny dla gospodarstw domowych, czyli ekspertyzę zużycia energii cieplnej budynku.

Specjalna oferta promocyjna zakłada dofinansowanie zakupu systemu ogrzewania wykorzystującego piece akumulacyjne lub pompę ciepła w wysokości 20 proc. ceny urządzenia. Klienci zyskują maksymalnie 5 tys. zł. Oferta promocyjna obowiązuje od 1 marca 2018 do 31 grudnia 2018 roku i dotyczy pierwszych 100 zawartych umów na zakup urządzeń. Uzupełnieniem oferty grzewczej są propozycje oparte o taryfę antysmogową „Noc pełna energii” oraz jej wariant uwzgledniający wsparcie fachowców.

Oddycham z energią

„Oddycham z energią” to jedna z wielu inicjatyw, której działania potwierdzą zaangażowanie Grupy w dbanie o środowisko naturalne. Zakres akcji, poza wspomnianym wcześniej rozwijaniem elektromobliności, obejmuje również działania edukacyjne oraz wprowadzanie nowych usług przyczyniających się do rozpowszechnienia ekologicznych form ogrzewania. Kampania edukacyjna obejmie m.in. warsztaty budujące świadomość i proekologiczne postawy wśród najmłodszych, dystrybucję materiałów informacyjnych na temat dbania o jakość powietrza oraz wspólne działania z samorządami lokalnymi. 

Ekorynek TV