Search
Close this search box.

Zobacz również:

Smog 2019. Ekologia przegrywa z ekonomią

Polacy nie rezygnują z ogrzewania węglem oferteo 288 x 192Kryzys klimatyczny trwa, a Polacy nie rezygnują z ogrzewania węglem. Przy wyborze materiału opałowego jako najważniejszy czynnik ponad dwie trzecie badanych wskazuje koszty, a 48 proc. kieruje się ekologią.

Polacy coraz rzadziej do ogrzewania domu wybierają ekogroszek, wzrasta natomiast popularność drewna i węgla kamiennego – wynika z raportu Oferteo.pl.

Ekogroszek w niełasce

Dzięki danym zgromadzonym przez Oferteo.pl, można zaobserwować, jak zmieniły się preferencje Polaków w kwestii ogrzewania na przestrzeni ostatnich lat.
Mimo że temat zanieczyszczenia środowiska oraz smogu i ich konsekwencji zdrowotnych jest coraz częściej poruszany w mediach, właściciele domów nie rezygnują z ogrzewania ich w sposób nieekologiczny. Widać, że znacząco wzrosła w ostatnim czasie popularność drewna, które w tym roku wybrało aż 22% badanych. W miarę konsekwentnie wzrasta wciąż liczba osób wybierających ekologiczny pellet drzewny, a także najbardziej szkodliwy dla środowiska węgiel kamienny.

 

Kryzys klimatyczny Najpopularniejsze materiały opałowe graf 1

Co ciekawe, w tym roku wyraźnie rzadziej niż w ubiegłym właściciele domów sięgali po ekogroszek, który jest jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska opcji. W latach 2017 i 2018 był on najpopularniejszym materiałem opałowym, wybieranym odpowiednio przez 40% i 31% badanych. Obecnie, z wynikiem 19%, zajmuje dopiero czwarte miejsce. Na spadku zainteresowania ekogroszkiem wyraźnie skorzystały inne materiały.

Ekologia przegrywa z ekonomią

Analiza Oferteo.pl pokazuje, że czynnikiem, który ma dla Polaków kluczowe znaczenie przy wyborze materiału opałowego, są koszty – wskazało tak ponad dwie trzecie (67%) badanych. Racje ekologiczne natomiast uwzględnione zostały przez 48% respondentów. Inne aspekty brane pod uwagę to np. możliwość dostawy do domu (29%), pochodzenie materiału, tzn. czy jest on krajowy (26%), a także łatwość przechowywania (24%).

Kupujemy do 2 ton opału

W tym roku badani najczęściej kupowali zapas do dwóch ton materiału opałowego. Taka ilość była zamawiana w 46% przypadków. Co piąty ankietowany zaopatrzył się natomiast w 3 tony paliwa.
– Sezon grzewczy trwa dopiero od kilku tygodni, ale właściciele domów często szukanie odpowiedniego dostawcy opału rozpoczęli jeszcze w wakacje – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. Przygotowując się na zimę, warto poświęcić czas nie tylko na zastanowienie się nad rodzajem materiału opałowego, ale także nad odpowiednim dostawcą, który zapewni nam paliwo najlepszej jakości w korzystnej cenie.

Smog nas zabija

Smog i zanieczyszczenie powietrza mają realny, fatalny wpływ na zdrowie, czego świadomych jest aż 95% z nas. Oddychanie niskiej jakości powietrzem może skutkować chorobami układu oddechowego, a także prowadzić do udaru mózgu, miażdżycy, niewydolności serca, nadciśnienia, nowotworów, alergii oraz choroby Alzheimera. Smog ma też bardzo zły wpływ na kobiety w ciąży, których dzieci mogą urodzić się z nieprawidłowo rozwiniętym układem oddechowym.
Jako społeczeństwo jesteśmy świadomi, jak znaczący wpływ na nasze zdrowie ma smog i zanieczyszczenie środowiska. Mimo to zwykle na początku listopada, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, czujniki zanieczyszczenia powietrza w niemal wszystkich polskich miastach notują kolejne rekordy stężeń szkodliwych pyłów w atmosferze.

 

Kryzyzs klimatyczny Ile ton opału kupują Polacy graf 2

 

Nasze normy zapylenia powietrza są najbardziej liberalne w całej Unii Europejskiej, a miasta takie jak Kraków, Warszawa czy Katowice są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Poziom zawartości pyłu PM10, przy którym w Polsce ogłaszany jest alarm smogowy, to 150 µg/m3. Dla porównania, we Francji próg alarmowania wynosi 80 µg/m3, w Belgii – 70 µg/m3, a w Czechach – 100 µg/m3 .
W tym roku Kraków jako pierwszy podjął radykalne kroki w walce ze smogiem. Od 1 września w mieście obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem, drewnem oraz innymi paliwami stałymi. W efekcie do tej pory kilkadziesiąt osób zostało ukaranych mandatami. Skutki wejścia w życie oraz egzekwowania przepisów są już zauważalne – jakość powietrza w stolicy małopolski poprawia się.

Przedstawione dane pochodzą z analizy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl od listopada 2018 do końca października 2019 roku, przez osoby poszukujące opału oraz z ankiety przeprowadzonej w lipcu 2018 roku wśród 450 osób.

STEFAN LEWANDOWSKI

Fot. materiały prasowe

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

Ekorynek TV