Zobacz również:

European Energy pozyskuje 118 mln PLN refinansowania od mBanku na projekty OZE w Polsce

Spółki celowe z grupy European Energy zawarły umowy kredytowe z mBank S.A. na łączną kwotę 118 mln zł w celu refinansowania trzech projektów odnawialnych źródeł energii zrealizowanych na terenie Polski. Finansowanie udzielone zostało w formule project finance i obejmuje farmę wiatrową Dębsko o mocy 8 MW oraz dwie farmy fotowoltaiczne: Sulimierz (15 MW) i Krzęcin (10 MW).

Farma fotowoltaiczna w Milkowicach2

Wszystkie trzy inwestycje zostały pierwotnie sfinansowane ze środków własnych European Energy, co podkreśla zaangażowanie Grupy w długofalowy rozwój zielonej energii w Polsce. Dwa z trzech projektów objęte są systemem wsparcia aukcyjnego (CfD), co zwiększa przewidywalność ich przychodów i stabilność finansową.

  • Pozyskanie finansowania od mBanku potwierdza atrakcyjność naszych projektów OZE oraz zaufanie sektora finansowego do inwestycji realizowanych przez European Energy. Środki te umożliwią nam uwolnienie kapitału na dalszy rozwój projektów odnawialnych źródeł energii w Polsce, które mamy już na zaawansowanym etapie rozwoju – mówi Olga Sypuła, Country Manager European Energy Polska.

mBank konsekwentnie wspiera rozwój zielonych inwestycji, realizując strategię finansowania projektów mających realny wpływ na redukcję emisji CO₂ oraz transformację energetyczną Polski.

  • Jako mBank aktywnie angażujemy się w finansowanie transformacji energetycznej, koncentrując się na projektach o wysokiej jakości i pozytywnym wpływie środowiskowym. Refinansowanie portfela projektów European Energy jest dla nas naturalnym krokiem w budowaniu zrównoważonego portfela kredytowego i wspieraniu dekarbonizacji polskiej gospodarki – powiedział Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej, mBank S.A.

European Energy to duński deweloper i inwestor działający w sektorze energii odnawialnej. Firma obecna jest na ponad 25 rynkach, realizując pełny cykl inwestycyjny w zakresie energii wiatrowej i słonecznej – od rozwoju projektów, przez budowę i sprzedaż energii, po zarządzanie aktywami oraz wdrażanie zaawansowanych technologii Power-to-X, takich jak zielony wodór, zielony e-metanol oraz produkcja zielonego ciepła.

mBank S.A. to jeden z liderów bankowości korporacyjnej w Polsce, aktywnie zaangażowany w finansowanie projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii. W ramach swojej strategii ESG mBank koncentruje się na wspieraniu transformacji energetycznej, oferując wyspecjalizowane produkty finansowe dla sektora energetyki odnawialnej, infrastruktury i zrównoważonego rozwoju.

Ekorynek TV